loading

درباره ما

تاریخچه

گروه مهام شرق در آغاز دهه سوم فعالیت خود به عنوان مجموعه‌ای از شرکای تجاری در زمینه پیمانکاری عمومی و تأمین مالی پروژه‌های برقی زیربنایی در صنایع برق، آب، نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه، معدنی، فلزی، صنعت حمل و نقل و مترویی در سطح داخل و خارج کشور قادر به ارائه خدمات مرتبط در انواع روش‌های قراردادی،  BOT، BOO، EPC، EPCF و یا روش‌های نقدی-تهاتری می‌باشد. به کارگیری 1000 نفر نیروی متخصص و بهره‌مندی از امکانات گسترده مالی، بازرگانی، ساخت و تولید و مهندسی این مجموعه را قادر ساخته است تا ضمن مشارکتی مستمر و مؤثر در اجرای پروژه‌های زربنایی با ورود به عرصه‌های دانش‌بنیان، افق جدیدی از فعالیت‌های آینده را ترسیم و ابزار قدرتمندی را در پاسخگویی هرچه بیشتر و بهتر به نیازهای آینده صنعت ایجاد نماید.

اواسط دهه 70 - انجام خدمات بهره‌برداری و نگهداری در پست‌های استان خراسان رضوی

قدیمی‌ترین زیرمجموعه گروه مهام شرق به نام شرکت سرویس و نگهداری تأسیسات انتقال نیرو که بعدها به شرکت مهندسی انتقال نیرو و مخابرات شرق تغییر نام پیدا کرد، در سال 1376 با هدف خصوصی‌سازی در صنعت برق تأسیس گردید. تمرکز اصلی این شرکت نگهداری، تعمیر و بهره‌برداری شبکه برق در استان خراسان بزرگ بوده است.

اوایل دهه 80 - طراحی و ایجاد بازار برق

  • در این دهه یکی از مهمترین دستاوردهای شرکت، ارائه راه‌حل‌های نوین جهت ایجاد و مدیریت بازار برق ایران با هدف سامان‌دهی عرضه و تقاضای برق مشتریان بزرگ صنعتی و همچنین مدیریت بهتر تولید نیروگاه‌ها بوده است.
  • پیشرفت سریع در توسعه نیروی انسانی متخصص، تیم مهندسی، امکانات مالی و بازرگانی و همچنین جغرافیای کسب و کار از استان خراسان به کل کشور، امکان توسعه خدمات از خدمات بهره‌برداری و نگهداری (O&M) به قراردادهای EPC در زمینه احداث پست‌های فشارقوی و خطوط انتقال و مخابرات نیرو را فراهم نمود.

اواسط دهه 80 - تأسیس گروه مهام شرق

با افزایش حجم پروژه‌ها، در راستای پاسخ به نیازهای متنوع مشتریان، چهار شرکت تخصصی دیگر در حوزه تأمین و تولید تجهیزات، بازرگانی، مهندسی و اجرا، مخابرات، نگهداری و تعمیرات و همچنین بهره‌برداری تأسیسات انتقال نیرو تأسیس شد. بدین ترتیب، ادامه فعالیت‌ها با عنوان گروه مهام شرق ادامه یافت.

اواخر دهه 80 - صادرات خدمات فنی و مهندسی و توسعه فعالیت‌ها در صنایع زیربنایی

  • در سال 1386 گروه مهام شرق با احداث پست‌های 132 و 33 کیلوولت در نجف و کربلا به پروژه‌های برون مرزی ورود پیدا کرد.
  • در این سال، همچنین فعالیت‌های گروه از انجام خدمات برقی در صنعتی برق به صنایع دیگر نظیر نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاهی، معدنی و فلزی توسعه یافت.

اوایل دهه 90 - تاسیس دفاتر خارج از کشور و تقویت بازرگانی خارجی

در این دهه گروه به عرصه تأمین مواد اولیه و خام صنایع نفت، گاز و پتروشیمی قدم گذاشت و صادرات خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور آغاز گردید. همچنین اجرای پروژه‌های کشت فراسرزمینی، ورود به پروژه‌های مربوط به صنعت آب، انتقال تکنولوژی پست‌های اتوماسیون و تصفیه شیمیایی روغن‌های ترانسفورماتور به ایران از دیگر دستاوردها در این دهه می‌باشد.

اوسط دهه 90 - طراحی و بومی‌سازی نرم‌افزار اتوماسیون پست‌های فشارقوی

با تلاش و پشتکار مهندسی گروه، نرم‌افزار اتوماسیون پست‌های فشارقوی (SAS) با نام تجاری aSAS جهت استفاده از پست‌های انتقال و فوق توزیع کشور بومی‌سازی گردید.

اواخر دهه 90 - ساخت دستگاه و ورود به پروژه‌های سرمایه‌گذاری

  • طراحی، ساخت و بومی‌سازی پالایشگاه سیار تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور پست‌ها و دستگاه خشک‌کن کاغذ ترانس انجام شد.
  • در این دهه گروه به پروژه‌های سرمایه‌گذاری در صنایع برق، آب، فولاد و ... به صورت BOT، BOO، EPC، EPCF، EPC+F و ... وارد شد.

اویل دهه 1400 - احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر

با توجه به اهمیت استفاده از انرژی‌های پاک و کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی، گروه اقدام به جذب سرمایه‌های خارجی و ورود به بازارهای انرژی‌های تجدیدپذیر گردید.

چشم انداز آینده

با توجه به رویکرد گروه از اواسط دهه 90 به سمت تبدیل شدن به پیمانکار عمومی (General Contractor)، به عنوان یکی از گروه‌های پیشرو در صنایع زیربنایی کشور نظیر برق، آب، نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع فلزی، ریلی و سیمان به دنبال تأمین، توسعه، نگهداری و به روزرسانی بخش انرژی در ایران و غرب آسیا می‌باشد.

خانهدرباره ماتماس با ما